STRONA GŁÓWNA

 

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA

TATRA MOOD ORCHESTRA

Dyrygent: Agnieszka Kreiner         Koncertmistrz: Janusz Miryński

 


Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. założona przez Agnieszkę Kreiner i grupę muzyków - entuzjastów. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie zespołu grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. Orkiestra gra zazwyczaj w składzie 18 osobowym.Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, jako uzdrowiska.

W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Misją zespołu jest przede wszystkim popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami i Podhalem. 

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, jest również zapraszana do innych miast, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Nowy Targ, Szczawnice, Częstochowa, Łódź, Olkusz, Strzegom.

W roku 2011 Koncertowała w Orawskim Hradzie w Słowacji, w ramach projektu współpracy transgranicznej"Muzyka wokół Tatr"

W maju 2016 Orkiestra brała udział w prestiżowym festiwalu "Gaude Mater" w Częstochowie, a w lipcu 2016 wraz z zespołem Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak  uczestniczyła w prawykonaniu Oratorium Orawskiego Stanisława Radwana (z okazji 450-lecia Jabłonki). 

W roku 2018 do Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej dołączyła "Młoda Zakopiańska Opera Klimatyczna", wspólna premiera odbyła się 31 grudnia 2018 w Zakopanem.

W swoim dorobku fonograficznym TOK posiada cztery płyty CD: "Album tatrzańskie", "Mieczysław Karłowicz", "Klimatyczne Zakopane" oraz "Kolęduje Polska cała - polskie kolędy historyczne i pastorałki ucieszne".

MP3 - FANTAZJA PIEŚNI PODHALAŃSKICH. nagranie pochoszi z płyty CD "Klimatyczna Zakopane"

 

 w kwietniu 2023 TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA skończyła 19 lat!