STRONA GŁÓWNA

 

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA

TATRA MOOD ORCHESTRA

Dyrygent: Agnieszka Kreiner         Koncertmistrz: Janusz Miryński

 


 

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. założona przez Agnieszkę Kreiner i grupę artystów muzyków - entuzjastów. Nazwa ansamblu nawiązuje do dawnych tradycji Zakopanego, kiedy to Zakopane jako uzdrowisko zobowiązane było do utrzymywania orkiestry klimatycznej dla rozrywki gości. 

Jesteśmy profesjonalnymi muzykami związanymi pochodzeniem lub pracą z Podhalem. Gramy na instrumentach smyczkowych oraz flecie i klarnecie, w razie potrzeby zapraszamy też innych instrumentalistów. Naszym koncertmistrzem i solistą jest współzałożyciel Orkiestry, wybitny artysta muzyk i pedagog, długoletni koncertmistrz Opery Krakowskiej i Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie  - nauczyciel w Zespole Szkół Artystycznych w Zakopanem – Janusz Miryński

Należący do grona artystów Orkiestry Klimatycznej rodowici Podhalanie tworzą własną „Świętojańską Kapelę Klimatyczną”, grającą oryginalną muzykę góralską. Prymistą Kapeli jest gościnnie Jan Karpiel - Bułecka, solistką Katarzyna Pawlikowska. Często na koncertach łączymy muzykę góralską z muzyką klasyczną inspirowaną folklorem i magią gór. 

Gramy muzykę klasyczną i współczesną, dawne melodie i piosenki, muzykę filmową i taneczną. W stałym repertuarze mamy utwory Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Wacława Geigera, Wojciecha Kilara, Sławomira Czarneckiego. Współpracujemy z wieloma wybitnymi artystami i zespołami chóralnymi. Do naszych stałych gości należą między innymi Hanka Chowaniec-Rybka i Jan Karpiel Bułecka, Joanna Trafas, Jakub Pawlik, Basia Gąsienica-Giewont, Agnieszka Przekupień. Z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną debiutowała gwiazda europejskich scen operowych - Izabela Matuła.

Zagraliśmy, jak dotąd, prawie 200 koncertów z różnorodnym programem. Występowaliśmy m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Kielcach, Nowym Targu, Kościelisku, Szczawnicy, Jabłonce oraz w Słowacji. Do tradycji należą doroczne zakopiańskie koncerty sylwestrowe, koncerty muzyki sakralnej, udział w festiwalu  organizowanym przez fundacją Andrzeja Brandstaettera "Pro Artis" „Wierchowe spotkania”.

Do naszych najważniejszych osiągnięć artystycznych zaliczamy wykonanie w Zakopanem „Stabat Mater”  i „Rymów dziecięcych” Karola Szymanowskiego, „Requiem” Mozarta, udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” i projekcie polsko-słowackim „Muzyka wokół Tatr”.

Nagraliśmy cztery płyty CD z muzyką polską:

Album tatrzańskie z gościnnym udziałem Hanki Chowaniec-Rybki,

Mieczysław Karłowicz z solistami: Zofią Kilanowicz i Januszem Miryńskim

Klimatyczne Zakopane z solistami Hanką Chowaniec –Rybką, Joanną Trafas, Janem Karpielem-Bułecką, Sebastianem Szumskim

 Kolęduje Polska cała – kolędy patriotyczne i pastorałki ucieszne z solistkami: Joanną Bogdańską, Katarzyną Pawlikowską i Katarzyną Wiwer

Naszych nagrań utworów Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Wacława Geigera można posłuchać odwiedzając „GRAJĄCE ŁAWKI” w Zakopanem. Można nas oczywiści słuchać także na kanale YU TUBE.

 MP3 - FANTAZJA PIEŚNI PODHALAŃSKICH. nagranie pochodzi z płyty CD "Klimatyczna Zakopane"