STRONA GŁÓWNA

 

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA

TATRA MOOD ORCHESTRA

Dyrygent: Agnieszka Kreiner         Koncertmistrz: Janusz Miryński

 


Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie zespołu grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. Orkiestra gra zazwyczaj w składzie 18 osobowym.Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, jako uzdrowiska.

W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Misją zespołu jest przede wszystkim popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami i Podhalem. 

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, jest również zapraszana do innych miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Nowy Targ, Olkusz, Strzegom).

W roku 2011 Koncertowała w Orawskim Hradzie w Słowacji, w ramach projektu współpracy transgranicznej.

W maju 2016 Orkiestra brała udział w prestiżowym festiwalu "Gaude Mater" w Częstochowie, a w lipcu 206 wraz z zespołem Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna uczestniczyła w prawykonaniu Oratorium Orawskiego Stanisława Radwana (z okazji 450-lecia Jabłonki). 

W swoim dorobku TOK posiada trzy płyty CD: "Album tatrzańskie", "Mieczysław Karłowicz" oraz "Klimatyczne Zakopane"

MP3 - FANTAZJA PIEŚNI PODHALAŃSKICH. nagranie pochoszi z płyty CD "Klimatyczna Zakopane"