Napisano o Jubileuszowych Posiadach Klimatycznych

KULTURA PODHALA

Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej – Wielkie Granie

Rok 2024 to wspaniały czas do świętowania dla Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Pod batutą Agnieszki Kreiner gra już 20 lat.

W malowniczej Willi Czerwony Dwór centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem odbył się jubileuszowy koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, który był prawdziwym świętem muzyki. Agnieszka Kreiner dyrygentka, w roku 2004 stworzyła wraz ze skrzypkiem Januszem Miryńskim Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną. Na  Jubileuszowe Posiady muzycy przygotowali bogaty repertuar, a na gości przy wejściu do willi czekała tradycyjna muzyka góralska, której prymisytą był gość specjalny Jan Karpiel – Bułecka, a sekundowli mu młodzi muzycy: Jędrek Ziach, Szymek Ziach i Antoni Rzepka.

Maciej Pinkwart, kolejny gość specjalny, przybliżył słuchaczom z właściwym sobie poczuciem humoru historię orkiestry, co było doskonałym uzupełnieniem muzycznych doznań.Uwagę zwróciła Katarzyna Lassak, która zagrała premierowo, napisany przez siebie utwór pt. „Kaprysy Góralskie”.

Muzycy orkiestry w składzie: Janusz Miryński – skrzypce, Urszula Biedrawa – skrzypce, Beata Cholewa – wiolonczela, Joanna Dyjak – altówka, Renata Guzik – flet, Maciej kiełpiński – fortepian, Katarzyna Lassak – skrzypce, Agnieszka Pietrzyk – flet, Jan Siaśkiewicz – klarnet, Karolina Szymbara – skrzypce, Maria Tombińska -Hoły – wiolonczela, Jarosław Wdowik – kontrabas, wykonali brawurowo aranżacje takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski czy Roman Statkowski.

Przed publicznością wystąpiła również uzdolniona młodzież: Sara Hoły – klarnet, Karol Dyjak – trąbka, Franek Michna – kontrabas, Michał Wdowik – waltornia, Jędrek Ziach /junior/ – skrzypce, Szymek Ziach – skrzypce, grając utwory: Pietro Baldassari, Antonín Dvořáka, Johanna Sebastiana Bacha czy Hale Ascher Vander Cooka.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, dzięki swojemu repertuarowi granemu z wirtuozerią i pasją ponownie udowodniła, że jest nieodłącznym elementem kulturalnego krajobrazu Zakopanego. Niech nam gra 100 lat!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Gość Niedzielny Krakowski

5 lipca 2024

Zakopane. Muzyczna wizytówka miasta

 

Wieczorem 4 lipca w Wilii Czerwony Dwór w Zakopanem odbyły się Jubileuszowe Posiady Klimatyczne z okazji 20-lecia Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, od samego początku pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, w 2024 r. świętuje jubileusz 20-lecia działalności. Wieczorem 4 lipca w Wilii Czerwony Dwór odbyły się Jubileuszowe Posiady Klimatyczne.

Podczas spotkania muzycy wspominali najważniejsze koncerty oraz historię swojej działalności. Dyrygentka Agnieszka Kreiner opowiadała różne anegdoty, np. jak jedna skrzypaczka pozwoliła bawić się smyczkiem wnukowi i zapomniała go na koncert. Innym razem na jednym z koncertów urodzinowych (zawsze poświęconym jakiemuś kompozytorowi, m.in. Paderewskiemu) pani maestro została poproszona do tańca. Zresztą taniec podczas wydarzeń kulturalnych z udziałem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej to nie rzadkość. - Najbardziej stresują mnie zawsze niespodzianki pani Agnieszki, które szykuje dla władz Zakopanego, nigdy nie wiemy co to będzie - wspominała z radością Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta w Zakopanem.

W koncercie uczestniczyli goście i przyjaciele, którzy wspierają orkiestrę od początków jej istnienia, nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych. - Pani wiceburmistrz, może być pani pewna swojego zadania. Każdy nowy burmistrz choć raz musi dyrygować orkiestrą - mówiła z radością Agnieszka Kreiner do nowej wiceburmistrz Zakopanego Iwony Grzebyk-Dulak.

Na początku było powitanie po góralsku w wykonaniu Jana Karpiela-Bułecki wraz z Jędrkiem i Szymkiem Ziachami oraz Antonim Rzepką. Potem już prezentowali się poszczególni członkowie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej i muzycy z nią związani w bardzo różnym repertuarze. Publiczność wysłuchała krakowiaka, Chopina, Lawendowe wzgórze. Wielu muzyków, choć nie wystąpiło, dzielnie towarzyszyło kolegom wśród publiczności.

Agnieszka Kreiner wspominała osoby, które zawsze wspierały Orkiestrę, a nie ma już ich między nami. Wśród nich byli: ks. Stanisław Szyszka, Jerzy Zacharko, Franciszek Bachleda. Z kolei dr Maciej Pinkwart nawiązał do dawnych orkiestr, które przyjeżdżały do Zakopanego z Krakowa czy Lwowa. Nawiązał też do aktualnej rzeczywistości. - Odbywam wiele podróży po świecie, moim śródziemnomorskim świecie, wiele miast, które odwiedzam ma swoje orkiestry. Cieszę się że wydają pieniądze na nie właśnie, przecież to nie jest inwestycja, ale dzięki temu miasto staje się lepsze, bardziej wartościowe - zauważył Maciej Pinkwart.

 

Jan Głąbiński